Büstiyer, vücudu özellikle göğüsleri  belirli formda tutma ve onların dik durmasını sağlayan bir iç çamaşırı türüdür. Sıkı, tek parça ve kolsuzdur. Kullanan kişiye göğüslerini daha gurur verici bir siluette sergileme imkanı sağlar daha çok. Büstiyerler ağırlıklı olarak, göğüslerini daha dolgun göstermek isteyen kadınlar tarafından giyilir. Bustiyerler, üst diaframın etrafında sıkarak, göğüsleri yukarı iterek ve aynı zamanda bele daha ince bir şekil vererek büstü yukarı iterler. Bu ürünler en iyi dik tutan sütyen yerine düşük sırtlı elbiseler ile giyilir. Günümüzde, dış giyim için bir kaşkorse veya diafram maruziyeti amacı yoksa bu durumda üst giysiler içine yarım üst olarak bile giyilebilirler.

 

Büstiyer terimi, elbette büst anlamına gelen Fransızca buste kelimesinden gelmektedir. Başlangıçta bu ürünler 1950'lerde uzun bir çizgi sutyen olarak adlandırıldı, çünkü aslında mide bölgesine kadar uzanan bir uzun bir sütyendir özetle. Büstiyerlerin tıpkı Bask türü korseler gibi aslında normal korse dışında geliştiği söyleniyor. Bu sebepten ötürü Bask Korseleri ile büstiyerler genellikle karıştırılırlar. Ancak tarihten günümüze kadar korseler, büstiyerlere göre çok daha komplike ürünler olarak karşımıza çıkmıştır. Bu süre boyunca moda tasarımcıları, konik sütyen bardaklarını dikerek elde edilen abartılı pürüzsüz ve mermi şekilli göğüslere sahip uzun çizgi sütyenleri tasarlamaya odaklandılar.

 

Büstiyerler, Bask türü korselere kıyasla boy olarak çok daha kısadır. Bu ikisi arasındaki temel fark, ikisi de neredeyse aynı görünseler de. Hem büstiyerlerin hem de Bask türü korselerin kökenleri 1980'lerde ve 1990'larda ortaya çıkan eğilimlere kadar gidebilir.

 

Bugün piyasada farklı kitlelere hitap eden ve farklı dış giyim veya kıyafet tiplerinde iyi görünecek çok sayıda büstiyer vardır. Sırtı açık bir elbise giyecekseniz, içine giymek için en iyi tip askısız bir büstiyerdir. Yatak odasında giymek için ise şeffaf büstiyerler  oldukça revaçta bulunmaktadır.

 

Modern moda tasarımcıları da elbiseler gibi dış giysilere büstiyer tanıtmanın bir yolunu buldular. Burada, büstiyerler elbiseler üst kısımları veya hatta bir üst dış giyim parçası olarak eklenir veya birleştirilir. Görünüşe göre, iç çamaşırı olarak kullanılan şey artık yatak odasının dışında şık bir dış giyim olarak da giyilebilir duruma gelmiştir.

 

Günümüzün modern büstiyerlerine bakacak olursak aslında geleneksel korselerin aksine örgü panellerle üretilmiş olduklarını görürüz. Büstiyerde yer alan her bir ucu bağlamak için bunlarda da korselere benzer şekilde kancalar ve gözler, kordonlar ve şeritler kullanılır. Şu anda piyasada bulunan neredeyse  tüm büstiyerler askısız olarak üretilmektedir. Bu tarz dizayn da doğal olarak düşük kesim veya hatta sırtsız elbiseler ile ya da üst dış giyim giydiğinizde onları mükemmel bir iç giyim ürününe dönüştürmektedir.