İnsanlar için acı olan noktalardan bir tanesi fazla kiloları nedeniyle etrafındaki diğer insanlar için oldukça fazla giyim seçeneği mevcutken onların sadece bir iki alternatif içinden seçim yapmak zorunda kalmalarıdır. Diğer insanlar çeşit çeşit kıyafetler ile boy gösterirken büyük beden kıyafetler giymek zorunda kalan insanların dramı yakın dönemlere kadar ortada idi. Büyük beden alternatiflerinin kısırlığı sadece dış giyimde değil büyük beden içi giyim ürünlerinde de yoğun şekilde yaşanmaktaydı. Günümüze gelindiğinde ise artık kıvrımlı hatlara sahip kadınlar için de oldukça ciddi sayıda alternatif seçenek üretilmeye başladı. Sütyen takımlarından, geceliklere, babydoll’dan büstiyerlere, jartiyer takımlarından fantezi kostümlere kadar yüzlerce ürün seçeneği artık fazla kilolara sahip kadınlar için de mevcut durumdadır. Tabii bu da kendi içinde niş bir moda alanı yaratmış durumda.

 

Taşlı Parlak Kumaşlardan Dantelli Ürünlere Kadar Geniş Bir Yelpazede Ürünler Mevcut

Büyük beden içi giyim alanında yakın zamanda yaşanan gelişmeler ve değişime baktığımızda ise çok değişik eğilimleri görmeniz mümkündür. Parlak kumaşlardan yüksek albenili ve taşlı ürünler, retro yani eski tarz giyim ürünlerinin güncel versiyonları olan kıyafetler, siyah renklere gümüş işleme gibi baş döndürücü tarzdaki  giysiler, pastel renklere sahip sade ama şık alternatifler gibi pek çok seçeneği bugün sayabilmekteyiz. Çok aşırı albenili ve abartılı ürünlerden oldukça sade seçeneklere kadar yeterli sayıda seçeneği bugün kiloları biraz fazla olan kadınlar da rahatlıkla bulabilmektedir.

Dünya geneline baktığımızda on milyarlarca hatta yüz milyar dolarlık hacme ulaşmış büyük beden kıyafet pazarı artık kendi modasını da yaratmaktadır. Normal kilodaki kadınlar için düzenlenen moda aktiviteleri ve defileler gibi organizasyonlar büyük beden giysiler için de yoğun şekilde gerçekleştirilmektedir. Plus size olarak adlandırılan bu pazardaki yıllık büyüme normal bedenlerdeki kadın giysisi pazarının ortalama 3 katı şeklinde gerçekleşmektedir. 2019 yılında normal ölçülerdeki kadın kıyafet pazarı yüzde 5 civarında büyüme gösterirken bu alandaki gelişme yüzde 16 civarında gerçekleşmiştir.

 

Global ve Yerel Markalar Pazara Girdi

Özellikle gelişmiş ülkelere özel olmayan aşırı kilolu insan popülasyonu ve onların iç giyim ihtiyaçlarına dayalı bu pazarda Calvin Klein gibi global üreticilerin yanı sıra Asos Curve gibi lokal markalar da yer alabilmektedir. Büyük beden iç giyim olarak bakıldığında sutyen alanında bile ciddi gelişmeler yaşandı. Sadece büyük beden sutyen ve sutyen takımı üreten özel firmalar bile ciddi hacimlere ulaşmış durumdadır. XL ve üstü bedenlere sahip kadınlara özel üretilen büstiyerler, dantelli özel tasarım gecelikler, saten ve tülün çekiciliğini getiren babydoll ürünleri, derinin kendine has tarzıyla üretilen özel fantezi kostümler tam anlamıyla artık bu dünyada tüm ışıltıları ile boy göstermektedir.