Cazibenin Davetiyesi Dantelin Kısa Tarihçesi

Kadınları seksi göreceğiniz ama dantelsiz bir iç çamaşırı hayal etmeye çalıştığınızda oldukça sığ bir alanda kaldığınızı görürsünüz. Ancak seksi dantelli kıyafetler içinde bir kadın çok fazla davetkar ve iç gıcıklayıcı olacaktır. Karşı cinsi harekete geçirmekte dantelli kıyafetlerin büyük etkisi olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

 

Dantelin tarihine baktığımızda binlerce yıl öncesine dayanıyor. Tarihteki kullanımına bakıldığında Eski Mısırlıların M.Ö. 2500 yıllarında örgü süslü kıyafetler giydikleri bilinmektedir. Hristiyanların kutsal kitabı İncil bile dama gibi ağları betimler. Ayrıca  Paris, Fransa’da yer alan Cluny Müzesi'nde Mısır kullanımı olan bir parça Kıpti dantelinin geçmişi üçüncü yüzyıla kadar gitmektedir. Kısaca binlerce yıl önce de insanlar dantel kullanıyorlardı.

 

Dantel aslına bakarsanız günümüze kadar nakış ürünlerinden ve farklı iğne oyası çeşitlerinden değişerek bugüne geldi. Çok uzun yüzyıllar boyunca sadece elle örüldü.  Dantelin iyice revaçta olmaya başlaması kendine Venedik şehrinde bir yer bulmasıyla başladı. Venedik’teki tacirlere gelen kumaşlardan kalan parçalar nakış iplikleri ile doldurularak ilk revaçtaki dantel modelleri elde edilmiş oldu. Daha sonra usta zanaatkarlar bobin ipliklerini kullanarak farklı boyutları ve şekilleri olan daha karmaşık modelleri geliştirdiler. Sonrasında ise çok zarif ve büyük bir çeşitliliğe sahip ürünler ortaya çıkmaya başladı.

 

Dantel örmek için ciddi bir sabır ve beceri gerekir. Dantelin makineler ile yoğun olarak üretilmeye başlaması ise ağırlıklı 18. yüzyıldır denilebilir.  Bu yüzyılda İngiliz ve Fransız makine üreticilerinin bulduğu çözgü dantel çerçeveleri ve çözgü makineleri bu alanda bir dizi çığır açılmasına neden oldu. Ancak yine de aynı dönemde bir makinenin çözülmeden başka iplik ve desenlere geçmesi olanaksız gibi duruyordu.  Yine de dantel üretimi 18. Yüzyılda çok önemli bir ticari araç ve güç halindeydi. Öyle ki İngiltere’den yurt dışına bir dantel makinesi ihraç eden kişi ölümle bile cezalandırılabiliyordu.

 

Böyle bir zamanda John Leavers adlı bir kaşif dantel üretim hızını gerçekten büyük ölçüde yükselten bir makine icat etti. Leavers’dan sonra ise  Joseph Marie Jacquard adlı Fransız, Leavers makinesine Jakar hareketini yaptırmayı başardı ve bu gelişme de dantel üretiminde tam bir devrim yarattı.

 

Yüzlerce dantel çeşidi ve deseni mevcuttur. Bu kadar çok stil arasında Fransız dantel seçenekleri, genel olarak dünyadaki en estetik ve bir o kadar da ekonomik ölçüt olmaya devam ediyor. Tabii makinelerin baskın olduğu bir çağda, eski tip dantel atölyeleri hala dantel desenlerini elleriyle çizip, kesip, diken, ve ipliği çok ince ayrıntılara dönüştüren ve süsleyen parlak ve yaratıcı insanları bünyelerinde barındırmaktadır. Bu eski tarza üretim yapan dantel üreticileri, geleceğe dönük olarak yeni yollar oluştururken aynı zamanda da yüzyıllık bir geleneği sürdürmeye devam ediyorlar.