Aslında insanlığın yaşamaya başladığı günden bugüne her dönemde modaya dair çok özel anlar ve yapı taşları oldu. Ancak geçtiğimiz on yıl içinde fantezi elbise ve iç çamaşırı modasına ait olan en ilginç gelişmeler ortaya çıktı. Farklı farklı eğilimler gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu trendler iç çamaşırı akımları için çok yeni olsa da günlük hayat içinde aslında bizim yakından tanıdığımız kullanımların fantezi giysilere ve iç giyime uyarlanması ile ortaya çıktılar. Tabii burada ana unsur olarak bu elbise ve iç çamaşırlarının her şeyden önce fonksiyonel kıyafetler olması gerektiğini untmamak gerekir.

 

Athleisure; Günlük Hayatta Spor Kıyafetlerinin Kullanımı

Moda dünyası bugün küresel giyim endüstrisine spor kıyafetlerinin günlük kullanımını da hediye etmiştir. Bu sayede sporcu taytlarını artık sokaktaki kadınların günlük kıyafetleri olarak da görebiliriz. İç çamaşırı tasarımcıları, spor salonunun ötesine geçen ve günlük kıyafetlerle mükemmel bir şekilde çalışan atletik giyim ile atletizm eğilimi ile mükemmelleştirdiler.

Ağ dokulu iç kısımları, parlak renk yanları veya kesik desenleri gibi detayların görülmesi gereken spor sütyenlerini, tozlukları, tulumları ve yoga pantolonlarını düşünün. Athleisure, tüketicilerin sadece konfor ve pratiklik arzusuyla değil, aynı zamanda iyi bir giyim uyumu için de bağlantı kurar. Sonuçta, hem sokakta ya da evde rahatlıkla kullanılabilen hem de spor salonu içinde görev yapan çifte kullanımlı bir kıyafetten daha ne beklenir ki.

 


Bralet Ya da Sütyen ve Atlet Karışımı İç Çamaşırlar

Bralet yeni bir trend olsa da, en azından modern iç çamaşırı bağımlıları için, braletin kendisi hakkında yeni bir şey yok denilebilir.

Bralet yumuşak, yapılandırılmamış, hafif astarlı veya çizgisiz, telsiz bir sütyen olarak karşımıza çıkar. Genellikle braletler göğüslere yeterli destek vermedikleri için eleştirilmelerine rağmen tasarımsal olarak da çok albenili olarak dizayn edilmemişrlerdir.

Braletler, büyük moda endüstrisinde iki özel trendin doğal olarak ortaya çıkışı neticesinde hayat bulmuştur: Birincisi rahatlığa doğru bir eğilim ve ikinci olarak da daha ucuz sütyen için müşteri talebi.


 

Bağlama - Esaret Kemer, Kelepçe ve Aparatları

Braletler gibi, esaretten ilham alan iç çamaşırlarının ortaya çıkışı ilk olarak bireysel tasarımcılar arasında başladı. Ancak, braletler gibi bu yeni bir trend değildi. Zaten deri, koşum takımları, kemerler, kelepçeler, korse bağlama ve kayışların çoğalması, fetiş kıyafetleri ve erotik formlarda geçen yüzyılda ortaya çıkmıştı. Sadece bizim yüzyılımızda sapkınlık mevcut değildir. Geçmişte de sapkınlık eğilimlerinin olduğunu unutmamak lazım.

Bu özel iç çamaşırı trendi, iç çamaşırı endüstrisi tarafından sıklıkla göz ardı edilen iki gruba çok şey borçludur: seks işçileri ve LGBTQ çalışanları (ve elbette her ikisi de olanlar). Bugün burada kabul edilen insan silüetlerinin birçoğunun kökenleri 50 veya 60 yıl önceki yeraltı alt kültürlerinde yer almaktadır.

2010’lu yıllara gelindiğinde aniden, koşum takımları, çerçeve sütyen ve askılı tulumlar her yerde görülmeye başladı. Birkaç ekstra kayış, temel bir sütyeni veya braleti güncellemenin kolay bir yoluydu ve bu sayede birçok benzer ürünler kolaylıkla ayırt edildi.

Özellikle, bu alana baktığımızda öne çıkan bir marka varsa o da Bordelle idi. Bu alandaki estetiğe bir marka oluşturan ilk şirketlerden biriydi; tamamen kayışlardan yapılan marka iç çamaşırları, onları o zaman başka bir tasarımcılardan ayırdı. Şimdi ise esaret ve bağlama stillerine sahip ürünler her yerdedir ve isimlerinin geçmişte kink veya BDSM ile ilişkili olmaktan nefret edecek markalar bile artık bu tür ürünlere kucak açmış durumdalar.


 

Dantel Aplik ve Nakış Modası

Esaret eğilimine benzer bir şekilde, bugünün dantel aplike eğilimi aslında ilk olarak çıplaklık ve buna yönelik çalışan  seks işçileri ve çıplak dansçılar arasında başlamıştır. Bu alanın öncüleri İngilizler oldular.

Son zamanlarda, dantelli olan ancak biraz daha fazla destek sunan daha erişilebilir varyasyonlar piyasaya sürülmiş durumdadır. Genel olarak aslında çok değişmeyen ve yerini koruyan bir eğilim olarak hayatına devam etmektedir. Dantelli giysilerin kadınları çok daha seksi gösterdiği fikri aynı şekilde zihinlerdeki yerini korumaktadır.

 

Bodysuit, Tulum ve Askılı Şeffaf Giysiler

Tek parçanın geri dönüşünü kim tahmin edebilirdi? Bodysuit, tulum ve askılı şeffaf giysiler, hem yemek hem de dışarı giyilebilecek ürünler olarak ciddi bir geri dönüş yaptı. Burada önemli olan rahatlık ve tarzın bir arada yer almasıydı.

Son zamanlarda, bazı tasarımcılar temel elbiselerin ötesine daha deneysel veya avangard tasarımlara imza atmaya başladılar. Geçmişte, bodysuitler üstleri değiştirmeye daha çok odaklanmışken (yani, çoğu bodysuit genellikle bluz veya tişört gibi görünüyordu), bugünün bodysuitleri kendi başlarına farklı görünmek ve mevcut tasarımları ile  takdir kazanmak  için oluşturulmuştur.

 

Özel Bölgeleri Açık İç Çamaşırıları

Gerçekte ten rengi bir trend oluşmasını sağlamaz. Bununla birlikte, özel bölgeleri açık ürünler ile iç giyim sektörünün tüm ten renklerine yönelik yaptığı nadir çalışmalardan biridir. Böylece moda endüstrisi bir bölümü açık olan iç çamaşırları hakkındaki düşüncelerini yeniden şekillendirdi denilebilir. Bu alanda birçok marka öncü rolünü almaya çalışsa da aslında Asya bazlı üretimlerle bu akım dünyaya yayılmaya başlamıştır. Her ne kadar Amerikalı ve Avrupalı markalar dünyaya kendilerinin yaydıklarını belirtseler de ilk örnekleri Asya’daki fantezi ürünler pazarında ortaya çıkmıştır.

 

Büyük Beden Fantezi Ürünlerinin Çeşitlilik Artışı

Eskiden büyük beden kadınlar ve erkekler için özel üretilmiş ürünler piyasada pek bulunmazdı. Son on yılda bu alanda da oldukça büyük yenilikler meydana geldi. Büyük beden insanlara özel ürünler ve tasarımlar bir bir fantezi iç giyim dünyasında da yer almaya başladı. Bugün birçok firmanın ürün gamında büyük beden özel tasarımlara rastlamak mümkün. Büyük beden tanga ya da büyük beden gecelik aradığınızda artık yüzlerce çeşit ürüne rastlayabiliyorsunuz. 

 

Ultra Lüks Ev Kıyafetleri

2008'de dünyada yaşanan resesyonun ardından neredeyse lüks iç çamaşırının ölümcül bir darbe aldığı görüldü. Bu alandaki birçok üst düzey marka piyasadan silindi. Hızlı ve ucuz modanın pazar payı artarken, çoğu müşteri, genel olarak, lüks iç çamaşırının "amacını" anlamıyor gibi görünüyordu. Ancak son zamanlarda, lüks markaların çoğunun ya da diğer bir deyişle tek bir konuda uzmanlaşmış olan markaların çoğalmasıyla birlikte bir geri dönüş olduğunu söylemek mümkündür.

Bir iş olarak bakıldığında da bu çok mantıklıdır: Ev kıyafetleri tasarlamak ve inşa etmek sütyenlerden daha kolaydır. Öğeler daha esnek olabilir ve insanlar genellikle paralarını bir çift muhteşem ipek pijama ya da bir bornoz ve külot setine savurmaya daha çok eğilimlidirler. İnsanların çoğu gösterişli şeyleri severler.

Çoğunlukla iç çamaşırınıza fazla para harcamanıza gerek olmadığı yönünde bir kanaat vardır; çünkü kimse onu görmez. Ancak, bu ev kıyafetleri için asla geçerli değildir. İpek bir pijamaya veya özel bambudan üretilmiş bir banyo sonrası giysiye kimse hayır demez.