Gecelikler, yatakta daha iyi bir uyku deneyimi için üretilmiş ürünler olsalar da, günümüzde başka işlevler de kazanmışlardır. Gecelikleri genel olarak iki ana gruba ayırabiliriz: Günlük kullanım ve özel kullanım. İki gruba ayrılan gecelikler, insanların istek ve arzuları doğrultusunda üretilmektedir.

 

Günlük Kullanıma Uygun Gecelikler

Bu ürünlerin amacı rahat bir uyku uyunmasını sağlamaktır. Sağlıklı ve rahat olan bu ürünler günlük yaşantınızın en iyi parçalarıdır. Giyinirken rahat olmaları, kullanılan malzemelerin cildinizi rahatsız etmeyen pamuk ve ipekli kumaşlardan üretilmiş olmaları, uyku esnasında teninizin hava almasını sağlamaları, günlük geceliklerin en önemli özellikleridir.

Günlük kullanıma yönelik üretilen ürünler, mevsime göre sizin zevkinize uyacak çeşitliliğe sahiptir. Yaz aylarında tercih edilen gecelikler; ince kumaşlardan üretilmiş olup ağırlıklı olarak midi veya mini seçenekleri ile sizlere sunulmaktadır. Pamuklu kumaşlardan üretildikleri için terlemenize engel olurlar. Terleseniz dahi kumaş özelliği olarak teri çeker ve gece sizi rahatsız etmez. Kış aylarında tercih edilen gecelikler ise daha kalın kumaşlardan üretilmektedirler. Kalın ve yumuşak kumaştan üretilen gecelikler sizi sıcak tutup rahat ettirir.  Bu noktada sizin yapmanız gereken ürün seçimlerinde kumaş ve mevsimsel özelliklere dikkat ederek alışveriş yapmanızdır. Tercihlerinizi doğru şekilde gerçekleştirirseniz alışverişinizden pişman olmaz ve rahat bir kullanım sağlarsınız.

 

Özel Zamanlar İçin Kullanılan Gecelikler

Özel amaçlı bu tarz ürünler gündelik geceliklere göre ciddi farklılıklar göstermektedir. Genel olarak bakıldığında, babydoll, fantezi gecelikler, transparan gecelikler ve dantel gecelikler olarak çeşitlendirilebilir. Bu ürünler, evlilik aşamasındaki kadınların, partnerlerini etkilemek isteyenlerin ve seks hayatlarını hareketlendirmek için gayret gösteren insanların tercih ettikleri gecelik modelleridir.

Fantezi gecelik tercihlerinizde ise dikkat etmeniz gereken birkaç husu bulunmaktadır. Bunları kısaca madde madde özetlersek:

·        Hazırlandığınız gece için uygun gecelik seçmelisiniz. Gecenizi nasıl hayal ediyorsanız, iç giyiminizi o doğrultuda şekillendirmelisiniz. Bu detay unutulmaz anlar için önemli olacaktır. Örnek vermemiz gerekirse; düğün geceniz için saten şık ve seksi bir gecelik seçmeniz önemlidir. Bunun yerine sıradan bir ürün tercih ederseniz gece sizin için çok parlak geçmeyebilir. 

·        Seçeceğiniz geceliklerde kumaşa dikkat etmelisiniz. Duruşu ve kullanımı ile sizi seksi gösterecek saten, floş ve ipekten üretilmiş gecelikleri tercih etmelisiniz.

·        Kışkırtıcı ve iddialı bir gecelik arıyorsanız dantel işlemeli olması sizi mutlu edecektir. Fantezi gecelikleri bir adım öne taşıyan en iyi kumaş dantel kumaşlardır.

·        Gecelik tercihlerinizde vücut tipinize göre seçim yapmalısınız. Bütün kadınlar, manken gibi vücut yapısına sahip olmak isterler. Fakat bu mümkün olmayabilmektedir.  Doğru seçimler yaparak her şartta seksi ve çekici olabilirsiniz. Size küçük gelen bir gecelik rahat olmayacağı gibi, istenmeyen taşmalara ve kötü görünmesine sebep olacaktır. Tam tersi bol bir gecelik tercih ettiğinizde vücut hatlarınız kaybolacaktır. Örneğin göbek bölgesinde fazlalıklarınız varsa babydoll modellerini tercih ederek o bölgenizi kapatabilir ve partnerinize seksi görünebilirsiniz.  

·        Geceliklerinizi seçerken bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise geceliklerin renkleridir. Öncelikle ten renginize göre tercihler yapmanız önemlidir. Açık tenli biri iseniz koyu ve canlı renkleri, koyu tenli biri iseniz daha açık ve natürel renkleri seçmelisiniz. Ayrıca gecelik ve iç çamaşırlılarınızda da renk uyumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Kırmızı bir geceliğin içine pembe bir iç çamaşırı giymeniz hoş gözükmeyecektir.