Pamuklu ve pazen gecelik ürünleri ipekten çok daha ucuz olsa da, insana sağladığı yarar ve sunduğu rahatlık anlamında çok gerisinde kalmaktadırlar. Eğer imkanınız varsa standart geceliklerinizi unutmalı ve bunun yerine lüks ipek gecelikleri denemelisiniz.

 

İpek ve Teniniz

İpek, tüm kumaşlar arasında en hipoalerjenik olan kumaş türüdür; küf ve mantar gibi alerjenlere çok daha fazla direnç göstermektedir. Bu aynı zamanda ipeğin cildi tahriş etme ihtimalinin düşük olduğu ancak aynı zamanda ona sağlıklı bir ışıltı vermesine de katkıda bulunduğu anlamına gelir. Ancak pazen ve pamuklu gecelikler bu ışıltının gerisinde kalmaktadır. Geceleri uyumakta zorlanıyorsanız ipek gecelikler sizin mükemmel çözümünüz olabilir. İpek son derece rahattır, bu nedenle teninize dokunan ipek gecelik, rahat bir şekilde dinlenmenize olanak tanımaktadır.

 

Flanel ve pamuğun aksine, ipek giymek o kadar rahat olabilir ki, yumuşacık ve sizi kavrayan güzel bir bulut kümesi ile sarılmışsınız gibi hissedersiniz. Malzemenin parlaklığı sizin çok daha şık ve seksi görünmenize yardımcı olacaktır. Yapısında bulunan doğal protein lifleri nedeniyle ipek, pamuğun aksine aşırı derecede nem çekicidir. Pamuk gerçekten çok ısınabilir ve sıcak basması olanlar için gece boyunca gerçekten sorunlu hale gelebilir.

 

Kumaş olarak bakıldığında ipek, pamuk ve pazen dokuları açıkça çok farklıdır: İpek, aslında çelik yünü ile karşılaştırılabilir. Gerilme mukavemetine sahip olmasına rağmen, dokunup kumaş halini aldığında hassas bir yapıya bürünmemektedir. Oysa pamuk yumuşaktır ancak ipek gibi şık değildir.

 

İpeğin Faydaları

Doğal protein lifleri sayesinde, ipek yüksek yüzey nem emilimine sahiptir; kısaca kışın sizi daha sıcak ve yazın daha serin tutar. Öte yandan flanel gecelikler, sizi ısıtmak için sadece kış ayları için en uygun olanlardır. Sıcakta, pazen çok rahatsız edici olabilir ve gece boyunca ter ve tahrişe neden olabilmektedir.

 

Pamuk dayanıklı olmasına ve kışın soğuk günler için iyi bir seçenek olmasına rağmen, ipek, pamuktan daha güçlü bir malzemedir ve ipek geceliklerin yumuşaklık hissi cilde çok daha hoş gelir. Ayrıca pamuk sürtünerek gereksiz tahrişe neden olabilirken, ipek neredeyse bir bulutun üzerinde yüzüyormuşsunuz gibi bir duygu uyandırmaktadır. Bu nedenle ipek, pamuk veya pazen ile olacağından daha kolay ve daha rahat bir deneyim sağlar.

 

İpek Gecelik Yıkanınca Rengi Solar Mı?

Pamuk, ipeğe ucuz bir alternatif olsa da, birçok olumsuz yönü de mevcuttur. Pamuklu gecelik alırken, yıkarken çekmesi ihtimaline karşı beden seçiminizi büyük olarak yapmanız tavsiye edilebilir. Pamuklu çamaşırları yıkarken renkler genellikle başkalarına karıştığı ve renk solmasına neden olduğu için bu durum insana çile olarak yansıyabilir. Buna ek olarak, pamuk şiddetli kırışmaya yatkın olduğundan, yıkama sonrası geceliklerinizi ütülemeniz bile gerekebilir. Daha önce de belirtildiği gibi, ipek en hipoalerjenik kumaşlardan biridir. Pamuk nem ve küften zarar görmez, fakat bu durumlara karşı hassastır. Bu, sık yıkama ile giderilebilir, ancak bu durum ise kumaş için iyi değildir. Pamuk kumaşı sürekli yıkamak onun renk kaybına yol açmaktadır ve ayrıca bu durumda güneş ışınlarından çok çabuk etkilenerek solmaktadır. Pamuğun aksine ipek geceliklerde renk solması, ürünün çekmesi, kırışması gözlemlenmemektedir.