Kelle Paça Çorbası

Kış aylarının vazgeçilmezi paça çorbası sizi hastalıklardan koruyan bir şifa kaynağı olacaktır.

Malzemeler

·         1 Adet Kuzu Kelle

·         2 Adet Kuzu ayak

·         Yeteri Miktarda Su

 

Terbiyesi İçin;

  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı tepeleme un
  • 1 su bardağı soğuk su
  • Yarım limonun suyu
  • Tuz
  • 10 dış ince doğranmış sarımsak

 

 

İlk önce kuzu kelle ve ayakları bir gece önceden suda bekletiyoruz. 24 saat sonra kelle ve ayakları tencereye koyup üzerine su ilave ediyoruz. Kaynadıktan sonra süzüp tekrar temiz su ekleyerek kaynatıyoruz. Bu işlemi iki kez tekrarlarsak elde edeceğimiz sonuç çok daha başarılı olacaktır.

Bu işlemlerden sonra yaklaşık son temiz suyu koyduktan sonra 1,5-2 saat kaynatıyoruz ve ocağımızın altını kapatıyoruz. Kelle ve ayakları tencereden çıkarıp biraz soğuması için kenara alıyoruz. Kelle soğuduktan sonra güzelce temizleyip ayıklıyoruz. Bütün kemiklerden kurtuluyoruz. Tenceredeki suyu bir süzgeç yardımı ile süzüp içerisinde kemik parçalarından kurtuluyoruz. Daha sonra tencereye süzdüğümüz suyu ve ayıkladığımız etleri ekliyoruz. Kısık ateşte pişirmek için tekrar ocağa koyup altını açıyoruz.

Sıra geldi terbiyesini hazırlamaya. Küçük bir tencereye tereyağını ekliyoruz, Yağ eridikten sonra ununu ilave ediyoruz. Un pembeleşinceye kadar kavuruyoruz ve üzerine bir su bardağı su ve limonu ilave ediyoruz. Kıvam alıncaya kadar karıştırıyoruz. Daha sonra terbiyeyi çorbamıza yavaş yavaş karıştırarak ekliyoruz. Tuzunu ve sarımsağını ekleyip çorbamızı tamamlıyoruz. Son olarak üzerine tereyağı eritiyoruz. İsteğe bağlı açı pul biber ilave edebilirsiniz.

Afiyet olsun.