Külot tercihinde en önem verilmesi gereken unsur kullanılan kumaş türüdür. Özel bölge sağlığı ve temizliği kadın erkek fark etmeksizin yaşam kalitesini direkt etkilemektedir. Sentetik polyester ham maddeden üretilen kumaşlar hava ve nem geçirgenliği düşük olduğundan bakteri üremesine daha müsaittir. Özel bölgede oluşabilecek bakteri yoğunluğu, pişik ve buna bağlı cilt hastalıkları ve mantara sebep olabilir. Bu sebeple külot alırken mümkün olduğunca nefes alan pamuklu kumaşlardan üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekir.

Kullanılan kumaşa verilmek istenen renk ve desen için kullanılan kimyasal boyalar da sağlığı olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple olabildiğince düz renklerde külot tercih edilmesi bu riski aza indirir. Peki renk ve model tercihi nasıl olmalı? Günlük yaşam kalitenize direkt etki edecek şeylerden bir de külot bedenidir. Dar külotlar vücudunuzu sıkarak iz ve buna bağlı cilt hasarlarına sebep olurken, bol külotlar da katlanma yaparak sizi rahatsız edecektir. Vücudunuz için ideal ölçüde külot tercihi gün içinde rahatsız hissetmenizi engelleyecektir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de vücut tipinize göre külot tercihi yapılmalıdır.

 

Armut Tipi Vücut Şekli

İncecik bir bel ve bel kıvrımından sonra dolgun kalçalar armut vücut tipini tanımlar. Örnek vermek gerekirse aldığınız bir kot pantolon kalçalarınıza oturuyor ancak belinize bol geliyorsa armut şekilli bir kalçaya sahipsiniz demektir. Bu size benziyorsa klasik bikini şeklindeki külotları tercih edebilirsiniz. Bu tarz külotlar kalçalarınızı muntazam bir şekilde saracak ve gün boyu kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Kum Saati Vücut Şekli

Kum saati vücut şekline sahip olan kadınlar geniş omuzlar, ince bel ve geniş kalçaları tanımlar. Moda uzmanları bunun için yüksek belli iç çamaşırlarını öneriyor. Popoyu kaldıran korseli külotlar kalçalarınızın daha sıkı ve daha dar görünmesini sağlayacaktır. Likralı modeller de kalçalarınızı toplayacaktır. Hipster ve brazilian tipli külotlar geniş kalçalı kadınların vücutlarının çok daha orantılı ve kadınsı görünmesini sağlar. Siyah, lacivert, kahverengi gibi koyu renkler tercih etmeniz kalçalarınızı daha dar gösterecektir.

 

Atletik Vücut Şekli

Bu vücut şekli normal ya da küçük göğüsler, geniş omuzlar, omuzlara simetrik kalçalar ve oyuntusuz bir bel görünümüne sahip vücudu tanımlar. Atletik vücut tipleri tipik olarak tanımlanmış kaslar ve muhtemelen daha geniş omuzları ifade eder. Bu vücut tipine sahip olanlar bacak kaslarını ortaya çıkaran belde oturan tanga türü iç çamaşırlarını kullanabilirler.

 

Elma Şekilli Vücut Şekli

Kalça, bel ve omuz ölçüleri birbirine çok yakındır. Elma tipi vücutların en belirgin özellikleri ince bacaklarıdır. Bundan dolayı eğer elma tipi bir vücudunuz varsa, Brazilian tarzı külotları tercih edebilirsiniz. Bu kesim kalçaları rahat bir şekilde sarar ve vücut hatlarını daha feminen gösterir.