Kendi kendine meme muayenesi veya göğüslerinizi düzenli olarak kendi başınıza incelemek, başarılı bir şekilde tedavi edilme olasılığı daha yüksek olan meme kanserini erken bulmanın önemli bir yolu olabilir. Tek bir test tüm meme kanserlerini erken tespit edemezken, diğer tarama yöntemleriyle birlikte kendi kendine meme muayenesinin yapılmasının erken teşhis olasılığını artırabileceğine inanılmaktadır.

Özellikle 20 yaşına gelmiş kadınların genellikle ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapması önerilmektedir. Göğsünüzü muayene ederken tüm alanı görebilmeniz için kolunuzun kaldırıldığından emin olmalısınız. Göğüslerinizdeki değişiklikleri daha doğru hissetmek için koltuk altı ve köprücük kemiği odaklanmanız gereken alanlardır. Aşağıda, göğüslerinizi kendi kendinize muayene edebileceğiniz 3 farklı basit yolu anlatacağız.
1-Duş

Bu yöntem, duş alırken çok rahatlıkla yapabileceğiniz basit bir kontrol şeklidir.3  parmağınızın iç kısımları ile tüm göğüs ve koltuk altı bölgesini hafif, orta ve sıkı bir baskı ile aşağı doğru bastırarak kontrol edin. Her ay her iki göğsü de herhangi bir yumru, kalınlaşma, sertleşmiş düğüm veya diğer göğüs değişiklikleri olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
2-Ayna Karşısında

Bu yöntemde yapması kolay olan ve sıklıkla yapabileceğiniz bir kontrol şeklidir. Kollarınız yanlarınızdayken göğüslerinizi görsel olarak incelemek önemlidir. Sonra, kollarınızı yukarı kaldırın. Şeklinde herhangi bir değişiklik, ciltte herhangi bir şişlik, çukurlaşma veya meme uçlarında değişiklik olup olmadığına bakın. Ardından, avuç içlerinizi kalçalarınızın üzerinde yerleştirin ve göğüs kaslarınızı esnetmek için sıkıca bastırın. Kadınların büyük bir kısmında sol ve sağ göğüs ölçüleri birbirinden farlıdır. Çok az kadın göğsü eşleşir, bu nedenle özellikle bir tarafta herhangi bir çukurlaşma, buruşma veya değişiklik olup olmadığına bakarak kontrolü sağlayabilirsiniz.3- Uzanma

Yatarken, göğüs dokusu göğüs duvarı boyunca eşit olarak yayılır. Sağ omzunuzun altına ve sağ kolunuzu başınızın arkasına bir yastık yerleştirin. Sol elinizi kullanarak parmak uçlarınızı nazikçe tüm göğüs bölgesini ve koltuk altını kaplayacak şekilde sağ göğsünüzün etrafında hareket ettirin. Hafif, orta ve sıkı bir baskı uygulayın. Meme ucunu sıkın; ve herhangi bir akıntı olup olmadığını kontrol edin. Sol göğsünüz için bu adımları tekrarlayın.