Pavlova, Rus balerin Anna Pavlova'nın adını taşıyan, beze bazlı bir tatlıdır. Gevrek bir kabuğun içinde yer alan bölüm oldukça yumuşaktır. Genellikle üzeri meyve ve çırpılmış krema ile süslenmiş bir beze tatlısıdır.

Bu tatlıyı ister porsiyonluk isterseniz de tek parça halinde yapabilirsiniz. Size burada tek porsiyonluk olarak tarif edeceğiz.

Malzemeler

  • 5 Adet Yumurta Akı (oda ısısında)
  • 1 Çimdik Tuz
  • 1 Çay Kaşığı Üzüm Sirkesi
  • 1 Paket Vanilya
  • 1,5 Su Bardağı Toz Şeker
  • 1 Tepeleme Tatlı Kaşığı Nişasta

Krema İçin;

  • 100 Ml Sıvı Krema
  • 1 Yemek Kaşığı Pudra Şekeri

 

 Fırınımızı 150°C de çalıştırdıktan sonra tarifimizin yapımına geçelim.

İlk olarak karıştırma kabına oda sıcaklığındaki yumurta aklarını alalım, mikserin düşük devrinde köpük köpük olana kadar çırpalım. Burada yumurtaların oda ısısında olmasına dikkat etmelisiniz. Tuzu ve üzüm sirkesini ekleyelim ve 1-2 dakika daha mikser ile çırpıyoruz. Sonrasında vanilyayı ekliyoruz, şekeri de yavaş yavaş ilave ederek çırpıyoruz. Son olarak nişastayı da ekleyip, şekerler güzelce eriyene kadar çırpmaya devam ediyoruz. Dilerseniz buğday ya da mısır nişastası kullanabilirsiniz. Kaseyi çevirdiğinizde harcınız akmıyorsa merengimiz olmuş demektir.

Kilitli poşeti alalım ve içerisine harcı dolduralım, torbanın içerisindeki havayı çıkarttıktan sonra kilitleyelim ve ucundan küçük bir parça keserek daire şeklinde eşit boyutlarda  tepsimize sıkıyoruz.

Tamamını sıktıktan sonra daha sonrasında krema ve meyve koyacağımız için kaşık ile üzerlerinde küçük çukurlar oluşturuyoruz.

En başta 150°C’ye ayarlamıştık, 120°C’ye düşürerek fırına verelim. Yaklaşık 1,5 saat rengi hafif dönene kadar kontrollü bir şekilde pişiriyoruz.

Mereng piştikten sonra fırını kapatıyoruz. Fırının kapağını tam kapatmadan azıcık açık kalacak şekilde bırakıyoruz. Bu şekilde 2 saat soğuması için bekliyoruz.

Kreması için; çırpma kabımıza sıvı kremayı döktükten sonra, üzerine pudra şekeri ekliyoruz. Kremamız koyulaşana kadar çırpıyoruz.

Hazırladığımız kremadan birer kaşık alarak tatlımızın üzerine yerleştiriyoruz.. Dilediğiniz meyvelerle tatlınızı süsleyebilirsiniz. Biz taban tatlı olduğu için biraz daha ekşi ve mayhoş olan yaban mersini, ahududu ve frenk üzümünü tercih ettik. Tatlımız artık hazır.

Afiyet olsun.