Yaz veya kış ayları hiç fark etmeden tüm yıl boyunca sürekli içilebilecek nefis çorbaların ilk sıradakileri arasında yer alan Yayla Çorbası Tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Afiyetle içmenizi diliyoruz.

 

Gerekli Malzeme Listesi

1 çay bardağı pirinç

6 su bardağı su

1 kase yoğurt

1 adet yumurta

2 yemek kaşığı un

Sıvı yağ

Nane

Tuz

 

Yayla Çorbasının Hazırlanışı

Öncelikle tencerenize ayıklanmış olan pirincinizi 6 su bardağı su ile birlikte koyup haşlayın. Pirinçler yumuşasın. Siz de bu sırada sosu içi başka bir kapta 1 kase yoğurdun içine 1 adet yumurtayı kırın ve çırpmaya başlayın. Belirli bir kıvama gelince unu da ekleyerek birlikte çırpın. Bu sırada kaynamaya başlamış olan pirincin suyundan da az bir miktar ekleyerek çorbanın sosunu biraz sulandırın. Bu sırada da yine karıştırın ki iyice karışsın. Kaynamakta olan sudaki pirinçler yumuşayıp pişince içine diğer bir kapta hazırladığımız sosu da ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Bir miktar tuz ekliyoruz. Bir süre daha karıştırmaya devam edelim ki dibini tutmasın.

Üstünün yağı için bir tavaya yağı koyuyoruz.Yağ çok kızmadan naneleri ekleyip naneler fazla kızarmadan tavayı ateşten alıyoruz. Bu naneli yağı da çorbaya ilave ediyoruz. Biraz karıştırıp tadına bakıyoruz. Tuzunun durumuna göre tuz ekliyoruz ya da eklemiyoruz. Artık çorbamız içmek için hazır haldedir. Afiyet olsun.

 

Diğer Bir lezzetli çorba olan Tarhana Çorbası tarifine https://xanded.com/xanded-blog/tarhana-corbasi-tarifi.html linkinden ulaşabilirsiniz.