Sütyen Nasıl Yıkanmalı, Bakımı Nasıl Yapılmalı?

 

Her gün giydiğiniz sütyenler beraberinde özel bir bakım da gerektirmektedir. Sütyenlerin temizliğinin doğru yapılması sağlığınız açısından önem arz ederken, sütyenlerinizin de formlarını koruyarak daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Sütyenlerinizi yıkarken öncelikle üzerlerinde yazılı kullanım ve yıkama talimatlarına önemle dikkat etmeniz ve uygulamanız gerekmektedir. Her ürünün kumaş yapısı, kullanılan boya, renk, ped ve dolgu yapısı gibi özelliklere göre farklı yıkama özelliklerine sahiptirler.

Sütyenlerinizi yıkarken şekillerinin bozulmaması ve renk kayıpları yaşamamanız için yüksek sıcaklıklarda yıkamaktan kaçınmalısınız. Ayrıca çamaşır makinasında çok fazla giysi ile birlikte yıkamamalısınız. Fazla çamaşır yüklenmesi; makinada yıkanma esnasında sütyeninizin ped ve balen yapısını bozacak ve ezilerek formunu kaybetmesine sebep olacaktır. En iyi yıkama önerisi sadece sütyeninizi tek başına yıkamak veya bir yıkama topu kullanarak diğer çamaşırlarınızla beraber yıkamak olacaktır.

En sağlıklı yol doğal olarak elde yıkamaktır. Sütyenlerinizi mümkün ise elde yıkamanız çok önemlidir. Eğer bunun için bir zamanınız yoksa yıkama topu içerisinde makinanızın narin hassas programında yıkamanız en sağlıklı yol olacaktır.

Sütyenlerinizi yıkarken çok sıcak su kullanmak ürünün rengini ve yapısını bozacağından, yıkama talimatında belirtilen sıcaklıklarda yıkamanız önerilmektedir.

Sütyenlerinizi yıkarken bir önemli hususta ne sıklıkla yıkadığınızdır. Eğer deformasyona uğramasın düşüncesi ile yıkama sürelerini uzun tutuyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. Sütyen vücudunuzla sürekli temas halinde olduğu için teri çektiğinden bakteri oluşumuna sebep olmaktadır. O yüzden sütyenlerinizi sık sık yıkamanızı öneririz.

Yıkamak kadar kurutmak da sütyenlerinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Mümkün oldukça yıkadıktan sonra düz bir zemin üzerine serip kurumaya bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

Son olacak da her ürünün olduğu gibi sütyenlerin de bir kullanım ömürleri vardır. Şekil olarak hala formunu koruması, ürünü senelerce kullanacağınız anlamına gelmemektedir. En ideal sütyen kullanım ömrü bir sene olarak düşünülmelidir.