Kadınlar, eski zamanlardan beri göğüslerini örtmek, desteklemek ya da kaldırmak için çeşitli giyecekler kullanmışlardır. 16. yüzyıl sonrasının dünyasında varlıklı kadınların iç giyiminde yaygın kıyafet ise göğüsleri yukarı kaldıran korseler olmuştur. 19. yüzyıl sonlarında desinatörler korseyi parçalara ayırarak daha kullanışlı bir hale getirmeye çalışmışlardır. Sütyen, 20. yüzyılın başında geliştirilerek korsenin yerini almıştır. Dünyanın hemen her yerinde üst vücut parçası için en yaygın kullanılan iç çamaşırıdır. Zaman içinde sütyen fonksiyonellik kadar bir moda unsuru haline de gelmiştir. Her ne kadar göğüs dikleştirici, şekillendirici olarak üretilmiş olsalar da, günümüzde bu ürünlerin kullanımını çeşitlenerek alt kullanım alanlarına göre de ayrılmışlardır.

Temelde sütyenler;

Toparlayıcı Sütyenler

 Dolgulu(push-up) Sütyenler

 Dekolte Sütyenler

 Emzirme Sütyenleri

 Sporcu Sütyenleri

Soft Cup(desteksiz) Sütyenler

 Straplez Sütyenler

 Fantezi Sütyenler olarak sınıflandırılmaktadır.

 

Toparlayıcı Sütyenler

Dağınık, biçimsiz ve sarkık göğüslerin toparlanmasına yardımcı olan sütyen çeşitidir. Büyük göğüslü kadınların konforsuz bir yaşam sürmemesi için üretilmiş göğüs bölümleri olduğundan 1-2 kup daha küçük gösterebilen modellerdir. Büyük göğüslü kadınların aynı zamanda istedikleri kıyafetleri daha rahat giymelerini de sağlamaktadır.

 

Dolgulu(Push-Up) Sütyenler

Küçük göğüslere büyük görünüm verilmesi amacıyla kullanılan sütyen modelidir. Sütyen kabının içinde göğüsleri bir beden büyük ve daha dik göstermek için içerisinde dolgu bulunan sütyenlere; push-up, silikonlu veya destekli sütyen adı verilir. Eğer göğüslerinizin ölçüsünden memnun değilseniz, destekli sütyenler sayesinde göğüslerinizi daha dolgun gösterebilirsiniz. Göğüslerinizde sarkma varsa, push up sütyenler sayesinde bu görüntünün önüne geçebilir ve daha dik göğüslere sahip olabilirsiniz. Özellikle dar kıyafetler giydiğinizde, göğüsleriniz çok daha biçimli görünür. Desteksiz sütyenlerde oluşacak sütyen şeklinin bozulması nedeniyle ortaya çıkan çukurumsu görüntüler olmaz. Göğüsleriniz arasındaki mesafe fazlaysa ve göğüsleriniz ayrık duruyorsa, destekli sütyen modelleri bu konuda yardımcınız olacak ve göğüslerinizin birleşik durmasını sağlayacaktır. Göğüslerin kendi ağırlığı, sarkma olmasına neden olabilir. Destekli sütyenler, göğüs ağırlığının bir kısmını üstlendiği için sarma oluşumunu engeller.

 

Dekolte Sütyenler

Göğüs hatlarının dışarı çıkarılmasında kullanılan sütyen çeşididir. Dekoltede görünmeyecek şekilde derin ve kayık şeklinde yapısı olan sütyen çeşididir.

 

Emzirme Sütyenleri

Emzirme sutyeni, bebek sahibi annelerin en çok kullandığı cırt cırtlı yapıda bir modeldir. Bu sayede bebeğin süt emmek için meme ucuna rahatça ulaşılabilmesini sağlamaktadır.

 

Sporcu Sütyenleri

Sporcu sütyeni egzersiz sırasında fazladan destek sağlamak amacı ile tasarlanmıştır. Spor esnasında göğüsleri sıkı tutar ve destekler. Sporcu sutyenleri üretiminde kullanılan malzemelerden dolayı rahat olmasının yanında kullanışlı bir modeldir. Spor yapan kadınlar için çok işlevsel sütyen modelidir.

 

Straplez Sütyenler

Askısız sütyen modellerine verilen genel addır. Bu modeller daha çok moda ile gelişmiş olan bir türdür. Amacı rahatlık değil kıyafetler ile kombin yapılabilmesidir. Straplez sutyen modelleri özellikle yaz aylarında askılı veya omuzla bağlantısı olmayan kıyafetlerin içine giyilmek için tasarlanmışlardır.

 

Soft Cup(desteksiz) Sütyenler

Kadınlar, genellikle rahat ve tel desteği içermediği için uyurken kullandıkları en rahat sütyen modelidir.

 

Fantezi Sütyenler

Gündelik kullanımın dışında kadınların özel zamanlar için tercih ettikleri, rahatlık değil görsel olarak cezbedici durduğundan satın aldıkları sütyen modelleridir.